تاریخچه اورینگ

تولید اورینگ oring اولین بار در تاریخ ۱۲ می ۱۸۹۶ توسط یک فرد سوئدی به نام جی او لوندبرگ انجام شد . و در آمریکا در سال ۱۹۳۷ توسط  مکانیک   دانمارکی ۷۲ ساله به نام نیلز کریستسنسن انجام شد.او در سال ۱۸۹۱ وارد آمریکا شد . توانست خیلی زود حق ثبت اختراع سیستم ترمز هوایی برای تراموا به دست آورد. علیرغم تلاشهای قانونی او حق مالکیت فکری او از شرکتی به شرکت دیگر منتقل می شد تا در نهایت به شرکت وستینگ هاوس رسید.در طی جنگ جهانی دوم دولت آمریکا از امتیاز تولید اورینگ به عنوان محصول مهمی  مرتبط با جنگ  بهره برداری کرد حق تولید آن را به سازمانهایی اعطا کرد. کریستسنسن مبلغ هنگفتی به میزان ۷۵۰۰۰ دلار برای تلاش خود به دست آورد. و با دادخواهی قضایی حتی این مبلغ را به وراث خود تا ۱۰۰۰۰۰ دلار در سال ۱۹۱۷ یعنی ۱۹ سال پس از مرگ خود رساند.

 

اورینگ چیست

اورینگ یک نوع واشر مکانیکی برای آببندی با سطح مقطع O  شکل است. اورینگها می توانند به صورت استاتیک یا داینامیک مورد استفاده قرار گیرد. کاربرد داینامیک آن عبارتند از شفت های دوار پمپ و پیستون های هیدرولیک سیلندر.اورینگ یکی از رایج ترین واشرها در طراحی ماشین ها است زیرا ارزان هستند، بسیار ساده هستند، مطمئن هستند و نصب آسانی دارند. آنها مي توانند ده ها مگاپاسکال (هزاران اسب بخار) فشار را تحمل کنند.

                     

کاربرد اورینگ

پرداختن به کاربرد گسترده اورینگ در زمینه ها و حوزه های متفاوت دارای اهمیت فراوانی برای استفاده کنندگان این قطعه پرمصرف می باشد.در این جا کمی دقیق تر به کار اورینگ می پردازیم.

در حالت کلی اورنگ معمولاً در پمپ ها، سیلندرها، اتصالات و دریچه ها یافت می شود و به آب بندی اتصالات بین قطعات جدا از هم و جلوگیری از نشت مایعات و گازها کمک می کنند. اورینگ ها آب بندی را در دماهای بالا نیز به خوبی انجام می دهند و به علت مقاومت مناسب در برابر گرما در پالایشگاه های نفت و گاز، فرآوری مواد شیمیایی، صنایع هوا فضا یا هر سناریوی دیگری که به آب بندی با درجه حرارت بالا نیاز باشد استفاده می شوند.

استفاده از اورینگ ها در اجزای استاتیکی، دینامیکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی موجب شده تا آنها را به عنوان یک راه حل کاملاً متنوع برای یک مسئله مهندسی بسیار گسترده بشناسند.

 

ویژگی های اورینگ

تمامی تجهیزات صنعتی که به نوعی با سیالات و گازها ارتباط داشته باشند، به آب‌بندی مناسبی نیاز خواهند داشت که از خروج این مواد جلوگیری کنند. روش‌های مختلفی برای آب‌‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از میان‌ آن‌ها می‌توان به جوشکاری، لحیم‌کاری و ماشین‌کاری مناسب اشاره کرد. روش دیگری نیز در آب‌بندی وجود دارد که از ماده‌ای نرم استفاده می‌کند که در بین دو ماده سخت دیگر محبوس شده است و کار آب‌بندی را انجام می‌دهد. اورینگ‌ها در دسته دوم جای می‌گیرند.

آب‌بندهای پلاستیکی مثل اورینگ را باید مانند سیالی تراکم ناپذیربا ویسکوزیته بالا در نظر گرفت که کشش سطحی بالایی دارد. اگر فشار مناسبی به صورت مکانیکی و از طریق ساختار اطراف یا از طریق سیالی هیدرولیکی به اورینگ اعمال شود، این ماده ویسکوز در داخل گلند جریان پیدا می‌کند و مانع از نفوذ سیال و سبب آب‌بندی کامل خواهد شد. این ماده لاستیکی، در اثر فشار ممکن است شکل مشخصی به خود بگیرد که به نوعی حالت «حافظه‌دار» (Memory) پیدا کند و سبب آب‌بندی اتصالات شود.

انواع اورینگ از لحاظ ظاهری

اورینگ ها از نظر ظاهری به دو دسته اورینگ حلقوی و متری تقسیم بندی می شوند. اورینگ های گرد در حقیقت از پیش ساخته هستند و در سایز های مختلف و مشخص به وفور یافت می شوند. اورینگ های متری به صورت رولی ارائه شده و مزیتشان نسبت به نوع قبلی، در اختیار بیشتر برای انتخاب سایز است. پس از انتخاب سایز اورینگ متری و برش آن، ابتدا و انتهای قطعه را توسط چسب مخصوص چسب می زنند.

انواع اورینگ از لحاظ جنس

اورینگ NR و SBR:

این نوع از اورینگ از قدرت کششی بسیار بالایی برخوردار می باشد و همچنین در مقابل فشار وارده بسیار مقاوم بوده و به راحتی آسیب نمی بیند.

اورینگ NBR نیتریل :

این نوع اورینگ نمونه دیگری از اورینگ های موجود در بازار می باشد که در برابر انواع روغن های معدنی از جمله گریس ها مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. همچنین در برابر عوامل محیطی مانند سایش از قدرت دوام و استحکام بالایی برخوردار بوده و نیز حرارت زیاد نیز نمی تواند به آن آسیبی وارد کند یا در نوع کارکرد آن اختلالی ایجاد نماید.

اورینگ HNBR:

این نمونه از اورینگ ها دارای مقاومت سایشی زیادی بوده و می توانند فشار بالا را نیز متحمل شوند. همچنین این نوع از واشر در برابر مواد مختلف از جمله مواد هیدروکربوری و روغن ها از قدرت استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار می باشد.

اورینگ وایتون Viton:

اورینگ وایتون Viton دارای مقاومت فیزیکی زیادی بوده و در مقابل حرارت و فشار زیاد و همچنین انواع روغن ها، اسید ها بنزین و آب کلردار بسیار مقاوم است. همچنین به راحتی مقاومت خود را از دست نمی دهد..

اورینگ EPDM:

این گونه از اورینگ ها می توانند در مقابل اثرات منفی و مخرب آب شور دریا، آب معمولی و اسید ها از خود مقاومت بالایی نشان دهند. همچنین این اورینگ می تواند اوزون را به راحتی تحمل کند.

اورینگ سیلیکون :

سیلیکون دارای مقاومت حرارتی و الکتریکی بالایی بوده و از خاصیت رنگ پذیری زیادی برخوردار می باشد. در واقع این نوع محصول در مصارف بهداشتی، پزشکی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین سیلیکون قادر است تا هوای ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه فارنهایت را نیز متحمل شود.

اورینگ فلوروسیلیکون :

فلوروسیلیکون در برابر مواد مختلف از جمله بنزین استحکام بسیار زیادی دارد و می تواند حرارت و برودت بالای هوا را نیز تحمل نماید.

                             

نحوه ساخت اورینگ

روند ساخت اورینگ نسبتاً ساده است و در تولید آن به مشخصاتی از جمله کیفیت مورد نیاز، کمیت، محیط کاربرد، مقرون به صرفه بودن، سازگاری شیمیایی و فشار، طول عمر و روغن کاری توجه می شود.

ساخت حلقه های اورینگ معمولاً به روش هایی مانند:

  • فشرده سازی
  • قالب گیری انتقال یا تزریق
  •  ماشین کاری
  • یا اکستروژن

 

موارد استفاده از اورینگ ها در شرایط محیطی مختلف

اورینگ ها در شرایط محیطی مختلف با متریال های متنوعی به کار می روند که در این جا برخی از این موارد را بررسی خواهیم کرد :

  • دمای بالا و پایین:

عملیات برودتی به اورینگی نیاز دارد که بتواند با دماهای پایین عملکرد متناسبی داشته باشد؛ به این منطور سیلیکون و فلوروسیلیکون می توانند با دمای پایین تر از ۱۰۰- درجه سانتیگراد کنار بیایند. برای دمای بسیار بالا نیز FFKM  تا دمای ۳۱۶ درجه سانتیگراد کار می کند.

  • سازگاری شیمیایی:

اورینگ های وایتون در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم هستند و در دمای بالا نیز کار می کنند.

  • آب گرم و بخار:

حلقه های اتیلن پروپیلن (EPDM) در برابر بخار و آب گرم و همچنین در برابر الکل، مواد قلیایی قوی و مایعات موجود در سیستم خودرو مقاوم هستند.

  • مایعات گریس و هیدرولیک:

اورینگ با متریال nbr بهترین قطعه برای آب بندی مکان هایی است که مقدار زیادی روغن مایع یا هیدرولیک در اطراف خود دارند.

                                     

نکاتی هنگام خرید اورینگ

این واقعیت که اورینگ ها می توانند در بسیاری از کاربردها وارد شوند، تا حد زیادی به این واقعیت بازمی گردد که می توانند از طیف گسترده ای از مواد تولید شوند. دامنۀ انتخاب مواد گسترده، به طراح این امکان را می دهد تا خصوصیات متریال را در نظر بگیرد و بر اساس میزان عملکرد آن ماده در برابر شرایط عملیاتی، بهترین تصمیم را بگیرد. عواملی که معمولاً در هنگام انتخاب بهترین متریال اورینگ در نظر گرفته می شوند عبارتند از:

قابلیت تراکم و سختی مواد

عملکرد سایشی مواد

نفوذ پذیری مواد

هزینۀ مواد

عملکرد در برابر شرایط محیطی و عملیاتی نظیر روغن ها، حلال ها، اسیدها و بازها، بخار مواد شیمیایی و …

مرکز فروش عمده اورینگ

بهفرپلیمر تولید کننده انواع اورینگ در ابعاد و متریال مختلف آماده ارائه خدمات از طراحی فرمول ، طراحی  و ساخت قالب تا تولید نهایی با بالاترین کیفیت و مناسبترین قیمت به شما مشتریان غزیز می باشد